Sitemi Şereflendirdin

Merhaba arkadaşlar uzun süre sonunda blogumu açtım. Artık yeni bir heyecanla blog tutmaya buradan devam ediyorum. Tabi eskisinden çok farklı olacak. :)

Yeni sitemde ders anlatımlarına özen göstereceğim. Üstünde duracağım konular ise sitemide yazdığım Laravel, yaklaşık 2 yıldır tecrübe ettiğim HTML5 kütüphanesi olan CreateJS(EaselJS, TweenJS), henüz ülkemizde yaygınlaşmamış birlikte öğreneceğimiz NodeJS, SocketIO ve MongoDB üçlüsü.

Anlatım düzeyim olabildiğince temelden alıp uzmanlığa götürecek şekilde olacak. Kullanacağım materyaller ise:

1. Yeni kod editörüm: Ace Editor

Kod
<?php

/*  Siteme Hoş Geldiniz   */
print("Merhaba Dünya");
 

Bu kod editörüne tam anlamıyla bayıldım. Çünkü sevdiğim ve kod yazarken tek hoşlandığım renk paleti Monokai ve onun özel versiyonları. Kısacası sitemde de aynı sıcaklığı yakalamış oldum, üstelik kod kopyalaması üstünde değişiklik yapma gibi özellikleri beni benden aldı. Bu editörle ilgili bir yazı kısa süre içinde yazıcam.

2. Videolu anlatım:

Açık konuşayım ben videolu derslerden hoşlanmam, kaynak okumak benim için  her zaman daha iyidir. Ama sitemde  kavraması zor konuları dilim döndüğünce videolu anlatmaya çalışacağım.


DataServis.Org dururken yeni blog açmak?

DataServis'in yeri bende ayrıdır tam 7 sene oldu. Bir insan bloguyla dertleşir mi ben yaptım. Ara sıra girer eski yazılarımı okur mutlu olur uyurum. :)
Niye orayı bırakıyorum, dataservis'in tasarımı epey eskidi ve ben tasarımda devrim yapmaktan hoşlanmıyorum. 7 yıl önceki haliyle şu anki arasında çok büyük bir fark yok. Değiştirirsem oradan soğuyacaktım. İkincisi wordpress olması: zamanında blogger sitesi sayesinde popüler olmuş bir blogum vardı, fakat ülkemizde engellenince yine çok hoşlanmadığım wordpress'e geçiş yaptım. Üniversitedeki batak, king, age of gibi sosyal etkinkiklerden dolayı blogumu da epey boşladım. Bu süreçte internetin şekli değişti. Farkındaydım ama ilgilenmedim. :)

Şimdi yeni bir solukla ara verdiğim yerden kesin olarak devam edeceğim.

 

Biraz Kişisel !...

Yaklaşık 7 ay boyunca bir web tasarım firmasında çalıştım.Çalıştım diyorum çünkü geçen ay istifa ettim. Yazılımcı için webtasarım firmasında çalışmak zulüm. Niye derseniz:
Ülkemizde iyi iş yapan bir web tasarım firmasıydı, kabul ederken referanslarına bakarak işe başladım. Sürekli site yazar kendimi geliştirirm dedim. Ama;

İlk iş deneyimim olmasına rağmen 1 ay sonra oranın müdürü gibi bir şey oldum ertesi ay bir istifa geldi ardından yeni gelecek kişinin mülakatına bende girdim. Ardından yeni gelecek her yazılımcı benim onayımdan geçti. Bunun nesi kötü derseniz? İşe başlayan her arkadaş benim sorumluluğuma girdi. Patronum çalışmayanı uyar, emir ver gibi şeyler söyledi. Fakat ben çalışma arkadaşlarımla aram bozulmaması için bu topa olabildiğince az girdim.

Yazılım işleri: bu konuya çok girmeyeceğim. Benden önce şöyle bir anlayış vardı çalışsın yeter :). PHP sürümü 5.2 yeni sürüme güncellememelerinin sebebi eski siteler bozulmasın. Bunu güncel sürüme çektim fakat baya sancılı oldu. :) Zaman geçtikçe bende çalışsın yeter moduna girmeye başladığımda istifa kararımı vermiştim. 

Bu 1 ayda ne yaptım Balıkesir Üniversitesi sayesinde tanıştığım ev arkadaşım ve yazılımcı hocam ile bir grup kurduk. {Code of Empires} İlk icraatimiz ise android için bir uygulama yazmak oldu. Detaylarını ve uygulama linkini bir iki gün içinde buradan yazacağım.

Laravel ile kendi blogumu yazdım. Tam da istediğim gibi oldu wordpress gibi yavaş değil üstelik her yerine hakimim. Tabi eksiklikleri var bunları zaman içinde düzelteceğim. Baya dolmuşum bu kadar yazacağımı tahmin etmiyordum. Neyse efenim kısa keseyim kendinize iyi bakın.


Sitem hakkında her türlü eleştriyi, yan tarafında gördüğün iletişim bilgilerimden bana ulaştır. Yada zaten sen beni tanıyorsundur ara iki de muhabbet ederiz.


Kategoriler: Kişisel